Istorija

  • Uponor history pipes

Nuo dailidės dirbtuvės iki pasaulinės santechnikos ir šildymo sistemų kompanijos

„Uponor“ istorija prasidėjo 1918 m. rugpjūčio 13 d., kai šimtai kilometrų nuo Suomijos sostinės Helsinkio esančiame Lahti mieste Aukusti Asko-Avonius atidarė dailidės dirbtuves. Aukusti užaugo neturtingoje šeimoje, tačiau jis buvo novatoriškas verslininkas, turėjęs savo viziją, kuri padėjo jo kukliai dailidės dirbtuvei greitai tapti didžiausiu baldų tiekėju Šiaurės šalyse ir didžiausiu mažmeninės baldų prekybos tinklu Suomijoje. Nuo 1930 m. jo bendrovė „Asko“ buvo vienas žinomiausių Suomijos prekės ženklų.

1938-aisiais, Antrojo pasaulinio karo išvakarėse, bendrovė išsiplėtė ir gamyklos sandėlyje pradėjo gaminti spyruoklines lovas. Tuo metu jos buvo labai populiarios, ir A. Asko-Avonius įžvelgė puikias galimybes išplėsti verslą. Tokia buvo kukli bendrovės „Upo Oy“, antrinės „Asko“ įmonės, atsiradimo pradžia. Vėliau ji tapo įvairių metalo pramonės produktų tiekėju ir netrukus – didžiausiu Suomijoje buitinės technikos ir metalinių vamzdžių gamintoju.

1950 m. „Asko“ savo žvilgsnį nukreipė į kitas šalis – ypač į Vakarų Vokietijos rinką, kur suomių dizainas ir baldai kėlė nemažą susidomėjimą. Suomių dizainas ypač didelio pasisekimo sulaukė 6-ąjį dešimtmetį, o Milano dizaino parodoje visi keturi didieji prizai atiteko Suomijai už „Asko“ baldus. Be abejo, „Asko“ siekė pasinaudoti Europos susidomėjimu suomių dizainu eksportuodama baldus, sukurtus, pavyzdžiui, tokių dizainerių kaip Tapio Wirkkala ir Eero Aarnio.

1965 m. „Upo“ atidarė plastiko gamyklą Nastoloje, netoli Lahti, ir rinkai pasiūlė pirmuosius savo plastikinius vamzdžius. Vėliau „Upo“ nuolat plėtėsi plastiko pramonėje, o plastikiniai vamzdžiai sudarė vis didesnę bendrovės apyvartos dalį. 1982 m. „Asko“ įkūrė bendrą antrinę įmonę, kurios pagrindinė veikla buvo plastikinių vamzdžių gamyba. 1990-aisiais ši bendrovė, pavadinta „Oy Uponor Ab“, jau užėmė pirmaujančio plastikinių vamzdžių gamintojo poziciją Šiaurės šalyse ir žengė pirmuosius žingsnius į Europą.

Per kitus du dešimtmečius bendrovė tapo tarptautinėje rinkoje pirmaujančiu plastikinių vamzdžių tiekėju ir naujojo tūkstantmečio pradžioje buvo didžiausias pasaulyje plastikinių vamzdžių gamintojas. Iš pradžių bendrovės produktai daugiausia buvo skirti infrastruktūros objektams, tačiau įsigijus „Wirsbo“, „Hewing“ ir „Unicor“ daugiau dėmesio pradėta skirti gyvenamųjų namų sprendimams.

Paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį „Asko“ nusprendė atsisakyti kai kurių savo verslo padalinių, ir iki 1999 m. liko tik grindų dangos bei buitinės technikos verslas kartu su dideliu nekilnojamuoju turtu bei bendrovė „Uponor“. Galutinis sprendimas buvo visą dėmesį skirti „Uponor“ plėtrai, o kitų verslo sričių atsisakyti. Todėl 1999 m. gruodžio 31 d. „Asko“ susiliejo su „Uponor“, ir organizacija buvo pavadinta „Uponor Corporation“.

Pirmąjį šio amžiaus dešimtmetį bendrovė visą dėmesį sutelkė į didžiausios savo kompetencijos sritį – sprendimus gyvenamosioms patalpoms. Kitas tikslas buvo sujungti labai decentralizuotą korporaciją į vieningą, efektyvią ir pelningą bendrovę. Nuo 2006 m. veikla visame pasaulyje vykdoma naudojantis „Uponor“ prekės ženklu.

Uždaryti